Metallimusiikki.net

Kirjaudu sisään
Luo profiili

Mättö ja bändit: Lataatko musiikkia vai ostatko levyjä?

Funereal Soul


Lainaus: Crystalic En oikein yhdy tuohon etteikö lataava voi olla todellinen fani. Rahatilannehan se juuri monesti on joka ratkaisee.
Kyllä! Juurikin näin. Kyllä nyttenkin on muutamia levyjä joita haluaisi, mutta kun vaan ei ole varaa. Joutuu varmaan taas sortumaan siihen hakemiseen. Tai no kaveri saa ladata. Karu totuus vaan on että mieluummin maksan sen vuokran ja laitan suuhunikin jotain. Se parinkympin sijoiutuskin on monelle monen päivän ruoat.
Ja silti voin väittää, ettei se tee ihmisistä sen huonompia faneja!

Allekirjoitus: I Focus on the Pain.. The only thing that's real..

vetosolmu


Vaan ostaa sitten kun on. Niin helppoa.
Tottakai nettilataajat LUULEVAT OLEVANSA OIKEITA FANEJA,MUTTA ASIA EI OLE NÄIN. Bänditkin paheksuvat nettilataamista.

Allekirjoitus: There is only one way to come into this world,
but so many ways to leave it.

Funereal Soul


Lainaus: vetosolmu Tottakai nettilataajat LUULEVAT OLEVANSA OIKEITA FANEJA,MUTTA ASIA EI OLE NÄIN.
Ja kuka sanoo tai päättää siitä, että onko oikea fani vaiko ei? Sinä? ja sanasi on laki?
Hahhaahhaaahaaaaa!! xD (sain päivän parhaat naurut)

Allekirjoitus: I Focus on the Pain.. The only thing that's real..

Kikko


tuskimpa kovin moni bändi haluaa rahattomalta faniltaan kieltää musiikin nauttimisen. Munkin ostoslistalla on Nilen uus, Turisaksen 2uusinta, St.Hoodin uusin + 3vanhempaa korpiklaania. Kaikki kun laskee yhteen, niin tulee melkonen hinta, ja tärkeämpiinkin asioihin pitäisi investoida vähäiset rahani, jotka eivät eds moiseen levymäärään riittäisi läheskään.
Wikipedia: http://fi.wikipedia.org/wiki/Fani

Fani (engl. fan) on henkilö, joka ihailee tai arvostaa jotain ilmiötä, henkilöä, joukkuetta, tyylilajia tai kulttuurin aluetta voimakkuudella, joka ylittää tavanomaisen arvostuksen. Nimitys on lähtöisin englannin sanasta fanatic eli kiihkoilija.


(miten muuten tolanen lainaus tehdään, valittaa vaan että olehyvä ja kirjoita viesti:F)

Allekirjoitus: ''I am the altruistic vehicle of my selfish genes'' -TheThinkingNorseman

Funereal Soul


Lainaus: Kikko (miten muuten tolanen lainaus tehdään, valittaa vaan että olehyvä ja kirjoita viesti:F)
Jos tarkoitat toiselta lainaamista niin kyllä pitäisi onnistua silleen, että ihan vaan maalaat lainattavan tekstin ja sitten samaisesta ylänurkasta painat vaan sitä kohtaa, jossa lukee, että lainaa. Se siis löytyy kirjoittajan nimimerkin yläpuolelta. Mutta ensin se tekstin maalaaminen.

Allekirjoitus: I Focus on the Pain.. The only thing that's real..

Mummomikael

Heitänpä ihan vaan tämmöisen ajatuksen ilmaan:

Kuka tahansa voi mennä nettiin, ladata jonkun bändin kaikki biisit ja sanoa pitävänsä bändistä kun "mulla on niitten kaikki biisit koneella".
Mutta kukaan tuskin menee ja ostaa kalliita levyjä, ellei oikeasti pidä bändistä.

metal

molempia:......

vetosolmu


Lainaus: Mummomikael Mutta kukaan tuskin menee ja ostaa kalliita levyjä, ellei oikeasti pidä bändistä.

Asia on juurikin näin! Miettikää sitä!

ja sitten vielä parin bändiläisen mietteitä nettilataamisesta:
"Ennen tulomme koostuivat suurimmaksi osaksi levymyynnistä. Liveshow´mme on aina ollut helvetin kallis toteuttaa,ja nyt kun jengi lataa biisit ilmaiseksi netistä,tilanne on muuttunut. Meidän on pystyttävä tarjoamaan näyttävä show ja tultava toimeen taloudellisesti,joten nostimme keikkalippujen hintoja"
Kruspe,Rammstein Inferno 8/2009

"Minua ei henkilökohtaisesti hetkauta piirun vertaa,kuinka moni tuonkin levyn polttaa,koska todelliset fanit-jos meillä sellaisia on-eivät sitä tee. He ostavat levyn kaupasta,koska siinä saa samalla hypistellä kansilehtistä ja lukea sanoituksia"
Ville Seponpoika Sorvali,Moonsorrow Miasma 1/2004

Allekirjoitus: There is only one way to come into this world,
but so many ways to leave it.

Malys_


Totta kai suurinosa bändeistä (ja levy-yhtiöt) on itse sitä mieltä että levyt tulee ostaa aitoina levykaupasta eikä latailla netistä tai poltella levylle. Mutta asian kääntöpuolena on kuitenkin se että mp3stakin on kuitenkin hyötyä siinä suhteessa että joskus saattaa löytyä sitäkin kautta uusia bändejä jotka muuten jäisivät löytymättä ja niin ollen levytkin ostamatta. Sen sijaan että se mp3 kuuntelija saattaa myös ostaa levyn todettuaan sen hyväksi.

Ylipäätään hieman kummastuttaa asenne että on pahasta jos jonkun bändin videoita löytyy esim. youtubesta jonkun muun toimesta kuin bändin tai levy-yhtiön. Ensinnäkin musiikkivideoita ei näkisi mistään muualta ja toisekseen ovat kuitenkin ilmaista mainosta bändeille. Joten mitä haittaa tästä on.? (hieman ohi aiheen mutta periaate sama.)

Itse en ainakaan osta mitään levyjä joista en tiedä etukäteen kuin ehkä yhden hyvän biisin -ja loput olisikin täyttä kuraa.-.- En halua levyhyllyyni mitään turhakelevyjä joita ei tulisi kuunneltua.

Sen sijaan ne bändit joista etukäteen jo tietää aikaisemman tuotannon perusteella että tekevät tasaisen hyvää musiikkia, tulee ne levyt useimmiten ostettua suoraan ilman ennakkokuuntelua koneelta. Vielä ei ainakaan ole tarvinnut pettyä kenenkään kohdalla.

Muuten yleensä kuuntelen koneelta uusien mielenkiintoisten bändien musiikkia ja suurin osa näistä tulee sitten aitoina levyinäkin ostettua. Ei se kuitenkaan ole sama asia olla mp3na parhaimpien bändien musiikkia vaan pitää olla myös aito levykin kansineen levyhyllyssä vaikka toki se itse musiikki onkin pääasia. On kuitenkin mukavaa plärätä niitä kansia ja selailla sanoituksia jne.
Ja tietysti kannattaa näin bändin toimintaakin kun siihen kerran mahdollisuus on.

Silti on ihan ymmärrettävää ettei kaikilla ole yksinkertaisesti varaa ostella levyjä (siitäkään huolimatta vaikka levyjen hinnat nykyään alkaa ollakin suht kohtuullisia), miksei he saisi sitten kuunnella sitä musiikkia mistä pitävät?

Allekirjoitus: *murinaa ja kehräystä*

Kikko


itteä ihmetyttää että nettilataus kiistassa näyttäisi olevan vain kaksi osapuolta, ne jotka ajattelevat että kulttuuri on jokaisen ilmainen perusoikeus eikä siitä voi veloittaa. Heidän kuuluisa lauseensa on: ´kopioiminen ei ole rikos´, kappaleet nääs kopioidaan, ei ladata. Toisin sanoen kopiokoneen kanssa voi ruveta itte tehtailemaan esim. kirjoja itselleen ostamatta niitä.Elokuvien kopioimista puolustellaan sillä, että näyttelijät (ainakin kuuluisat) saavat yhdestä elokuvasta niin paljon pätäkkää, että normi duunarilta menisi yli 100vuotta moisen summan tienaamisessa. Mutta tuskin kukaan tekisi itseään naurunalaiseksi puolustelemalla musiikin lataamista amerikkalaisten pop-tähtien tienesteillä, nekun poikkeavat normi bändäristä suuresti.

Sitten ovat ne jotka ovat täysin sitä vastaan, ja pitävät näitä täysrikollisina ja vertaavat näpistelijöihin ja varkaisiin ja haluavat jättisakkoja lataajille.

Eikö ´normaalit ihmiset´ osallistu keskusteluun lainkaan, vai kuuluvatko useimmat näihin kahteen ääriryhmään, jompaan kumpaan?

Jos ostaisin kaiken musiikin, jota en vielä ole ostanut ja josta pidän, joutuisin varmasti lainaamaan rahaa, vaikka tuohta löytyy n.600€, joka on ikäiselleni suuri summa. Tämä johtuu siitä, että bändit ovat ehtineet tekemään musiikkia jo monta vuotta ennenkuin itse olen ne löytänyt, uudet levyt ostan ja voin rehellisesti sanoa että vanhat lataan.
Jakun bändejä pitää olla niiiin monta... Taidan laskea tarkan summan joku päeva.
Edittiä: metallialbumeista joita olen kuunnellut viimeisen kuukauden aikana, ja joista olen pitänyt, kertyi n.620€. Kun tähän lasketaan albumit muista genreistä, joita on monta, saadaan Suuri Summa. Ja jos liioitella halutaan, voidaan vielä lisätä albumit joista pidän mutten kuuntele aktiivisesti.
Hyvää illan jatkoa
.

Jos todella luit tänne saakka;
Kiitos

Allekirjoitus: ''I am the altruistic vehicle of my selfish genes'' -TheThinkingNorseman

Vastauksesi

Vain yhteisön jäseneksi liittyneet henkilöt voivat lähettää foorumille ja Metallimusiikki.net-sivustolle viestejä. Kirjoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ennen kuin lähetät viestin, tai rekisteröi itsellesi ensin käyttäjätunnus.