Metallimusiikki.net

Kirjaudu sisään
Luo profiili

Ulkomusiikilliset: Pukeutuminen?

Kali


Muhun kans kolahtaa tuo 40/50-lukujen pin up tyyli, mutta se ei aina esiinny pukeutumisessani niin suoraan. Tyylistäni voi löytää vaikutteita mm. no siitä pin up ja vintage -tyylistä, military, gootti, burleski, rock. Ja lähes aina lötyy ainakin vähän korkoa alta (paitsi jos iskee mukavuudenhaluinen laiskotus, mikä on aika yleistä siinä klo 7 aamulla)
Pääväri on musta,, mutta esim harmaa, punainen, vihreä ja jopa valkoinen esiintyy pieninä pintoina. Tällä hetkellä alkutalven koleina päivinä ihanin yhdistelmä on nahka ja pörröinen villa kevennettynä siroilla koroilla. Tai sitten kapea kynähame ja military henkinen villakangasjakku sekä naiselliset New Rocksit.

Nahkatakista olen haaveillut jo jonkun aikaa, mutta niissä vanhoissa 70-l takeissa on hihat tyyliin puoli kädenmittaa liian lyhyet mulle

Severana


Lainaus: Kali 40/50-lukujen pin up tyyli
Tämä on mullekin pukeutumisessa ominaista, mutta goottiversiona. Jopa meikki ja hiukset alkaa yhä useammin olemaan pin-upia! Jo jonkun aikaa olen ollut tosi innostunut corporate goth -tyylistä, etenkin liituraitaa on alkanut kertyä vaatekaappiin. Nykyään pidän enimmäkseen varsin naisellisia vaatteita, hakaneulaosasto alkaa olla taakse jäänyttä elämää. "Laiskoina" pukeutumispäivinä verhoudun farkkuihin, nahkatakkiin/huppariin ja maihareihin (mustaa, tietysti), ihan peruskamaa siis. Mustan lisäksi käytän myös punaista ja valkoista, harvemmin pinkkiäkin. Kengissä pitää olla korkoa, vaikka talvi onkin yhtä liukastelua. Kenkiä minulla on ihan liikaa, mutta ei koskaan tarpeeksi!

Allekirjoitus: Don't waste your touch. You won't feel anything. Or were you sent to save me?

Sarkasmi


Tykkään käyttää niin hameita, collegehousuja/verkkareita kuin farkkujakin, kaikki menee. Kotona ja etenkin viikonloppuina laiskotellessa loikkaan yleensä isoveljen kuusi kokoa liian isoihin maastocollegehousuihin ja johonkin paitaan mikä kaapista sattuu kätöseen tarttumaan.
Tykkään käyttää rentoja vaatteita mitkä ei aiheta minkäänsorttisia ahistuskohtauksia mutta koska se voi olla esteettisessä mielessä aika karmaiseva näky, niin käytän farkkuja tai collegeita plus huppareita(bändihuppareita tahi ihan kauppakamaa) tai t-paitoja(edelleen bändipaitoja ja myöskin kaupasta hankittuja) tai jotain vastaavaa. Ja villasukkia ja säärystimiä. Koska varpaat on ihan tosissaan kuolleita jos ei oo töppösiä koivissa. Yleisin väri on toki joo musta tai muut maanläheiset värit, poikkeuksena semmonen sininen ja tummanpunanen joista tykkään kanssa paljon. Talvella on sellanen musta meduusapipo päässä, kesällä saa leijonanharjas liehua vapaana. Korkkareista en diggaile ollenkaan, nyt on kulutuksessa sellaset mustavihreet adidakset plus hamosten kanssa käytettävät kengät erikseen.

Allekirjoitus: And everyone ya meet, you're gonna show
You're nobody's slave, nobody's chains are holdin' you

summeri

Mä pukeudun aina silleen miten haluan.
Koulussa mulla on yleensä farkut , huppari, tennarit jne.
Meikkaan aika paljon ja tupeeraan hiukset. (:

Allekirjoitus: Welcome to the jungle.

Funereal Soul


Mustaa, mustaa, mustaa edustaa väri vaatteissani. Muuten tyyliltäni pukeudun goottityyliin. Lähinnä mieltymystäni on bondagetyyliset asusteet remmeineen ja killuttimineen. Bändivaatetusta en oikein suosi, mutta toki jotain sellaista vaatetusta (hupparia, t-paitaa) löytyy. Niitä tuleekin käytettyä lähinnä kotiasuna ja lenkeillä.

Allekirjoitus: I Focus on the Pain.. The only thing that's real..

JjM

Musta on must.Pienenä,vaikken iso ole vieläkään,haaveilin mustasta ok-talostakin. Kaikessa muussa väri on mun juttu.Kahta en vaihda,bootsit ja V8.

TheSecret


yllättyykö kukaan, jos sanon pukeutuvani mustaan? ;D Sitten taas se, millainen on tyyli jossa tämä musta väri ilmenee, riippuu ja roikkuu vähän siitä millaset on viilikset.

Sillon kun lähdetään kiireellä ulos, päällä on melko normaalia vaatetusta. Liituraitahousut kettinkien kera ja näin talvella joku lämmin villapaita sen kanssa. Ja silmät on aina maalattu mustiksi.

Sitten, jos on 5-10 minuuttia enemmän aikaa siihen että täytyy ulostautua, housut vaihtuvat hameeksi ja villapaita johonkin ei niin arkiseen, muttei liian hienoon kuitenkaan. Kivan näköseen paitaan jonka päälle saamien ei tuota suurempia ongelman poikasia.

Ja sitten kun lähdetään oikeesti ulos, ja pukeutumiseen on osattu varata aikaa, löytyy päältä usein jotain hienoa ja näyttävää. Mielialasta riippuen, joskus ollaan niin samettigoottia ettei enää sametimpaa voisi olla, toisinaan tekee mieli pukeutua pvc- unelmaan. Meikkaamiseen käytän aikaa paljon, naamassa voi nähdä jos minkämoisia sotamaalauksia.

Se, miten minut useimmiten näkee ulkona, lienee tuo toinen vaihtoehto. Toisinaan tekee kuitenkin mieli pynttäytyä ihan vaan pynttäytymisen ilosta, ja ilman mitään erityisempää syytä on hyvinkin mahdollista nähdä päälläni jotain näyttävämpääkin. Mä en kuitenkaan mitään vaatteita koristeiksi osta, käyttöön ne kaikki tulee.

Bändipaitoja mulla on kaksi, mutta käytän niitä oikeastaan vain kotona ollessani (... jolloin mulla saattaa ola muutenkin hyvin epämääräset asusteet). Molemmat paidat on hempeän vaaleanpunaisia, toinen KISSin ja toinen Whitesnaken paita.

Koruista tykkään ihan sikana, mutta raaka fakta on että usein unohdan laittaa e päälle. Voiko sitä enää hajamielisempää persoonaa olla?

Allekirjoitus: Ihmiselle on enemmän etua siitä, että kukin saa elää mielensä mukaan kuin että hänet pakotettaisiin elämään niin kuin kaikista muista näyttäisi parhaalta.
- J. S. Mill

Kirara

se on se musta valko menetelmällä mennään yleensä mustata farkut ja valkonen huppari ja alla joko pändi paita tai ihan normi t- paita joskus kun valkonen huppari pesussa nii musta päällä

Allekirjoitus: Kirara itse sieni

Blackraven


Mulla on päällä myös aika paljon mustaa, ylläri.
Koulussa on usein farku ja normi paitaa, mustaa kuitenkin pääasiassa. Koulussa en viitsi kettinkejä käyttää, kun niistä jää joka paikkaan kiinni, etenkin, kun metallia on matkassa vähän enemmän Mutta muualla on kyllä ketju(t) mukana ja mustaa päällä.

Rupesin miettimään, että kyllä mie muutakin kun mustaa käytän.. vihreää ja punasta silleen sopivassa suhteessa.

Näin, tässä olivat minun tuntomerkit.. Mustaa.. ja ketjut

Allekirjoitus: My trust for you tore me apart
I gave all for you from my heart. -Norther

ThundGorth

Tuleehan tuota pukeudutta mustaan aina silloin tällöin, mutta kyllä sininen, vihreä, punainen tai valkoinenkin käypi asusteiden väreiksi. Nytkin mulla on päällä maastokuvioiset collegehousut ja vihreä t-paita (sukat on siniset), joten ei mustasta tietoakaan. Ihan normaaleja vaatteita käytän, elikkä maastohousua, reisitaskuhousua, t-paitaa, collegea tulee pidettyä päällä. Mitä nyt sattuu kaapista löytymään päälle ja mikä nyt mahtaa tuntua hyvälle kunakin aikana...

Vastauksesi

Vain yhteisön jäseneksi liittyneet henkilöt voivat lähettää foorumille ja Metallimusiikki.net-sivustolle viestejä. Kirjoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ennen kuin lähetät viestin, tai rekisteröi itsellesi ensin käyttäjätunnus.