Demise: "Torture Garden".

Puolalainen metallimusiikkiin erikoistunut Metal Mind Productions tulee julkaisemaan black/death metallia murisevan Demise -yhtyeen kolmannen albumin, mikä on nimeltään “Torture Garden”, täällä Euroopassa 7. huhtikuuta ja sitten Yhdysvalloissa kesäkuun 10. päivä MVD:n saattamana. Albuminsa yhtye kävi miksaamassa ja masteroimassa James Murphyn avustuksella, joka samalla osallistuu erääseen albumilla kuultavan kappaleen kitarasoolon soittamiseen. Demisen levy-yhtiö hehkuttaa tulevan pitkäsoiton olevan suojattinsa monipuolisin kiekko, joka toteuttaa raskautta ja voimakkuutta sillä tavalla, kuin death metallia tulisi soittaa.

James Murphy on amerikkalainen muusikko, joka on ehkä parhaiten tullut tutuksi hänen kytköksistään Testament-nimiseen metalliryhmään. Mies tekee tällä hetkellä omatoimisesti tribuuttialbumia Chuck Schuldinerille, eli Deathin takapirulle, joka menehtyi aivokasvaimeen. Myös Murphy on kärsinyt samasta sairaudesta vuonna 2001, mutta hän selvisi siitä.

“Torture Garden” -albumin kappaleet:

  1. Torture Garden
  2. Oath of Chaos
  3. Revelation
  4. Termination of Souls
  5. Unjust
  6. Ravaged
  7. Evil Deeds
  8. Grieve No Longer
  9. Abandoned
  10. Remains of Yesterday
  11. Deadly Embrace
  12. Ecstasy and Rapture
  13. Never Ending Pain

Demise on:

  • Sin (kitarat)
  • Ozz (laulu ja kitara)
  • L. Rambo (rummut)
  • B-Low (basso)

Demise perustettiin vuoden 1995 alussa rumpali L. Rambon ja kitaristi Sinin toimesta. Muutamia kuukausia perustamisensa jälkeen ryhmän joukkoihin liittyi laulajaksi ja kitaristiksi Ozz-niminen heppu, sekä basistin virkaan Kons. Tällä kokoonpanolla bändi aloitti luomaan musiikkia ja hakemaan omaa tyyliään. Elokuussa seuraavana vuonna Demise äänitti esikoisdemonsa, jolle ristittiin nimeksi “Outcome of…”, joka on black/death metallia tyylisuuntaukseltaan. Demo julkaistiin vuoden 1997 alkuaikoina Immortal Recordsin kautta ja sai hyvän vastaanoton underground-piireissä ympäri Euroopan. Demoäänitteen johdosta bändi pääsi tekemään useita live-esiintymisiä kotimaassaan Puolassa.

Yhtyeen ensimmäinen studioalbumi on “Like a Thorn”. Se julkaistiin Metal Mind Productionsin toimesta syyskuussa -97. Materiaali sai useilta metallialan musiikkilehdiltä kunniamainintoja, joiden siivittämänä yhtye pääsi tekemään runsaasti keikkoja. Yhtye on vuosien varrella esiintynyt yhdessä sellaisten bändien kanssa kuin Vader, Dark Funeral, Gardenian, Hate, Christ Agony, Decapitated, Lux Occulta ja Yattering.

Ensimmäisen muutoksia elävässä voimassaan Demise joutui kokemaan sen jälkeen kun L. Rambo oli liittynyt Moonin riveihin ja äänitti sille “Satan’s Wept” -albumin Pagan/Impact Recordsin kautta julkaistavaksi. Demise joutui vaihtamaan basistiaan — B-Low otettiin uudeksi basson kurittajaksi.

Joulukuussa 1999 bändi kävi äänittämässä seuraajan debyyttialbumilleen. Uuden studio-opuksen nimeksi annettiin “God Insect”. Se julkaistiin Koch Internationalin/Demonicin kautta. Levymerkin ja managerin kanssa ryhmä joutui riitoihin tämän albumin jälkeen tehtyään muutamia konsertteja. Demise koki, ettei manageri tai levy-yhtiö tue sitä riittävän tehokkaasti. Syyskuun 11. päivä vuonna 2001 Demise kävi äänittämässä uuden promo-CD:n, jolle laskettiin kaksi kappaletta. Niiden turvin ryhmä lähti hakemaan uutta julkaisukanavaa musiikilleen.

Tietoa julkaisusta

Metallimusiikki.net-sivuston Petri Ikonen julkaisi tämän artikkelin. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 321 sanaa. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin . Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.

Haluatko tämänlaista musiikkia?

Jos kyllä, löydät yhtyeen Demise musiikkia musiikkiputiikki CDON.comin digitaaliselta hyllyltä.

Kommentit

Kommentit näkyvät vain yhteisön jäsenille. Liity jäseneksi lukeaksesi kommentteja ja kirjoittaaksesi omia mielipiteitäsi!

Metallifoorumi

  • Esittele ja kerro itsestäsi...
    Jospas sitten esittäydyn: Olen 32 v. perheellinen naisimmeinen täältä itä-rajan tuntumasta. Mi…
  • Pukeutuminen?
    Muhun kans kolahtaa tuo 40/50-lukujen pin up tyyli, mutta se ei aina esiinny pukeutumisessani niin s…
  • Metalli-miittiä Helsingin seudulle !!!!
    Kyllähän sitä täältä tulisi, ellei olisi niin kallista. Helsingissä tulee käytyä vain paris…
  • Lapsen nimeksi Metallica!
    Lainaus: PinkLady666 Imapled Nazarene.. Saattaahan se tuokin päivä vielä koittaa, mutta toivotta…
  • FMF seinäjoki
    Aika synkkää! Shining ja Forgotten Tomb ovat ainakin minulle melko tuttuja yhtyeitä vaikka eivät…

Metallimusiikki.net — Sitä itseään jo vuodesta 2006

Ajankohtaista

Uusia musiikkivideoita

Syötteet

Metallimusiikki.net tukee
  • INDIEvartti — give us a break

Gootti.net