Extrema Scarlet Recordsille.

Italialainen metalliryhmä Extrema (www.extremateam.com) on solminut levytyssopimuksen Scarlet Recordsin kanssa, joka vastaa täst’edes yhtyeen musiikin julkaisun maailmanlaajuisella tasolla. Bändi erosi hiljattain V2 Recordsin leivistä.

Extrema työstää tällä hetkellä uutta tupla-DVD:tä, joka on jatkoa bändin viime vuonna julkaisemalle “Set The World On Fire” -pitkäsoitolle. Tupla-DVD:n nimeksi bändi risti “Murder Tunes & Broken Bones — 20-Year Anniversary DVD”, joka nimensä mukaisesti on juhlalevy. Kiekko julkaistaan toukokuussa.

Murder Tunes & Broken Bones — 20-Year Anniversary DVD” sisältää materiaalia, joka äänitettiin Extreman live-esiintymisestä Milanossa yhtyeen edellisen Italian-kiertueen aikana. Levylle laitetaan lisäksi dokumentti, mikä kertoo bändin pari vuosikymmentä kestäneestä urasta musiikkimaailmassa. Bändihän on vuosien varrella soittanut yhdessä mm. Slayer-bändin kanssa sen “Reign In Blood” -kiertueen aikana Milanossa — tuolloin Extrema toimi Slayerin “lämppärinä”. Extrema on soitellut myös sellaisten bändien kanssa kuin Metallica, D.R.I, Danzig, Megadeth, Suicidal Tendencies, Sepultura ja Testament. DVD-julkaisu tulee sisältämään runsaasti aikaisemmin julkaisematonta materiaalia, kuten haastatteluja ja videokuvaa. Myös bonusmateriaalia on luvassa.

Kesän päätyttyä SR:n suunnitelmiin kuuluu julkaista uudelleen Extreman kaikki kiekot, alkaen vuoden 1992 “Tension At The Seams” -kiekosta tuoreimpaan “Set The World On Fire” -levyyn. Uudelleenjulkaisujen joukossa on myös loppuunmyyty “Better Mad Than Dead” -rykäisy, joka julkaistiin v. 2001. Jälkimmäinen tulee sisältämään uuden kansitaiteen ja bonusbiisejä.

Bändi tiedottaa nettisivuillaan viime tammikuussa julkaistussa uutisessa, että GL Perotti on lähtenyt yhtyeestä. Mies lauloi Extremassa parin vuosikymmenen ajan. Eroamispäätös tuli ajankohtaiseksi viime vuoden puolella Veronassa soitetun keikan jälkeen, joka johti Perottin eroamiseen.

Extrema on:

  • Gianluca Perotti (laulu)
  • Tommy Massara_ (kitara)
  • Paolo Crimi_ (rummut)
  • Mattia Bigi_ (basso)
Tietoa julkaisusta

Metallimusiikki.net-sivuston Petri Ikonen julkaisi tämän artikkelin. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 215 sanaa. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin . Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.

Haluatko tämänlaista musiikkia?

Jos kyllä, löydät yhtyeen Extrema musiikkia musiikkiputiikki CDON.comin digitaaliselta hyllyltä.

Kommentit

Kommentit näkyvät vain yhteisön jäsenille. Liity jäseneksi lukeaksesi kommentteja ja kirjoittaaksesi omia mielipiteitäsi!

Metallifoorumi

  • Esittele ja kerro itsestäsi...
    Jospas sitten esittäydyn: Olen 32 v. perheellinen naisimmeinen täältä itä-rajan tuntumasta. Mi…
  • Pukeutuminen?
    Muhun kans kolahtaa tuo 40/50-lukujen pin up tyyli, mutta se ei aina esiinny pukeutumisessani niin s…
  • Metalli-miittiä Helsingin seudulle !!!!
    Kyllähän sitä täältä tulisi, ellei olisi niin kallista. Helsingissä tulee käytyä vain paris…
  • Lapsen nimeksi Metallica!
    Lainaus: PinkLady666 Imapled Nazarene.. Saattaahan se tuokin päivä vielä koittaa, mutta toivotta…
  • FMF seinäjoki
    Aika synkkää! Shining ja Forgotten Tomb ovat ainakin minulle melko tuttuja yhtyeitä vaikka eivät…

Metallimusiikki.net — Sitä itseään jo vuodesta 2006

Ajankohtaista

Julkaisua odottaa 1 juttua

  • Colosseum: "Chapter 2: Nomquam". (Metallimusiikki)

Uusia musiikkivideoita

Syötteet

Metallimusiikki.net tukee
  • INDIEvartti — give us a break

Gootti.net