Metallimiehelle järeitä maihareita.
Ruotsalainen oikeus on määrännyt Kungälvissa, että seitsenkuisen tyttölapsen nimi saa lain mukaan olla Metallica. Vauvan vanhemmat tahtoivat ristiä tyttärensä sellaisella nimellä, jossa yhdistyy heidän omat etunimensä. Jo tätä ennen Ruotsissa kastettiin yksi Metallica-nimeä kantava lapsi. Tällä kertaa lapselle annettaessa Metallica yhdeksi kolmesta nimestä ongelmia alkoi ilmestymään siinä vaiheessa, kun Skatteverket äkkäsi hard rock -yhtyeen kantavan samaa nimeä. Lisäksi ongelmaksi kohosi se, että nimi muistutti liikaa “metalli”-sanaa.
Lapsen vanhemmat tekivät valituksen piirikunnan oikeuslaitokselle, joka käsiteltyään asiaa tuli siihen tulokseen, että Metallica on sovelias nimi tytölle. Oikeudessa lautamiehistä vain yksi vastusti päätöstä — hänen mukaan Metallica-niminen henkilö tullee kohtaamaan ongelmia ja epämukavuutta juuri tavallisesta poikkeavan nimensä vuoksi. (Lähde)
Amerikkalainen Metallica-bändi on tulossa esiintymään Suomen suunnalle. Yhtye esiintyy Helsingin Olympiastadionilla 15. päivä heinäkuuta. Bändin Ruotsin ja Norjan keikat myytiin loppuun vajaassa parissa tunnissa.
Metallimusiikki.net:in Petri Ikonen julkaisi tämän artikkelin. Hän on julkaissut tällä sivustolla yhteensä 2482 kirjoitusta. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 77 sanaa ja satut selaamaan juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin metallica. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.
Kommentit näkyvät vain yhteisön jäsenille. Liity jäseneksi lukeaksesi kommentteja ja kirjoittaaksesi omia mielipiteitäsi!