Metallimiehelle järeitä maihareita.
Floridasta käsin jo parin vuosikymmenen ajan toiminut Morbid Angel (www.morbidangel.com) tulee viihdyttämään eurooppalaisia fanejaan yhtyeen tullessa tänne kiertueelle kesä-heinäkuun ajaksi, sillä bändi aikoo soittaa keikoilla uusinta musiikkimateriaalia tulevalta pitkäsoitoltaan. Albumia ei ole vielä julkaistu, mutta Morbid Angelin keulahahmo David Vincent paljasti hiljattain norjalaisen Tinitus-radio-ohjelmalle bändin aikovan laittaa uuden albumin luomistyön jäihin siksi aikaa kun bändi reissaa Euroopassa. Bändi joutuu ensin albumia värväämään kakkoskitaristin joukkoihinsa, mutta sen tapahduttua albumia aletaan laittamaan läjään kiivaalla tahdilla heinäkuussa. Uudella albumilla ei ole vielä nimeä, mutta Morbid Angelin joukot ovat paljastaneet nimen tulevan todennäköisesti alkamaan “I”-kirjaimella.
Bändi on nimennyt albumejaan aakkosjärjestyksessä jo vuodesta 1989 lähtien, jolloin yhtyeeltä ilmestyi “Altars of Madness”. Tuorein tekele on “H”-kirjaimella alkava “Heretic”-kiekko. Morbid Angelin keulahahmo on kertonut, ettei bändi ole vielä valinnut nimeä uusimmalle pitkäsoitolleen. Hän ei osaa sanoa myöskään sitä, tuleeko uusi lätty jatkamaan kiekkojen nimeämiesperinnettä.
“Heretic”-albumi on tällä hetkellä tuorein MA:n pitkäsoitto. Se julkaistiin vuonna 2003. Kiekko on ensimmäinen levy sitten vuoden 1995 “Domination”-rykäyksen, jossa kuullaan David Vincentin musisointia.
Yhtyeellä ei ole levytyssopimusta. Se katkaisi välinsä Earache Recordsiin pian sen jälkeen kun “Heretic” julkaistiin.
Tulevalla kiertueella kakkoskitaristin paikkaa hoitaa Zyklon-yhtyeen pitkäaikaisen Destructhorin, jonka oikea nimi on Thor Anders Myhren. David Vincent kertoo bändinsä tehneet melko pitkän koe-esiintymisprosessin, sillä pyrittiin valitsemaan paras tarjolla oleva keikkakitaristi valtavasta hakemusläjästä. Davidin mukaan vakanssia ehti hakea lukuisat ihmiset ympäri maailmaa. Zyklonin tiimissä toimiva Destructhor erottui edukseen lähettämällä hakemuksessaan edustavan videoleikkeen soittotaidoistaan.
Metallimusiikki.net:in Petri Ikonen julkaisi tämän artikkelin. Hän on julkaissut tällä sivustolla yhteensä 2482 kirjoitusta. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 244 sanaa ja satut selaamaan juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin morbid angel. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.
Kommentit näkyvät vain yhteisön jäsenille. Liity jäseneksi lukeaksesi kommentteja ja kirjoittaaksesi omia mielipiteitäsi!