Sentencedin ensimmäiset demot julkaistaan.

Sinisävyinen ja kylmänoloinen ryhmäpotretti ex-Sentencedin kokoonpanosta. Keskimmäisenä Ville Laihiala. Kuvassa yhteensä viisi mustiin pukeutunutta heppua, jotka seisovat ulkoilmassa lehdettömän puun juurella. Kuvassa Sentenced
Kuva: Toni Härkönen

Metallimusiikin pitkäaikainen toimija ja journalisti Chris “Professor” Black, joka tunnetaan kytköksistä Superchrist-nimiseen bändiin ja Metal Maniacs -musiikkijulkaisuun, on paljastanut aikovansa julkaista perustamansa levy-yhtiön kautta kaksi ensimmäistä levyä nimenomaan suomalaiselta Sentencediltä. Levymerkki Planet Metal aikoo julkaista Sentenced-yhtyeeltä 7”-vinyylinä demot “Glow of 1000 Suns” sekä “Amok Run”. Molemmat demot suomalaispoppoo äänitti vuoden 1993 päivinä. Niitä ei ole aikaisemmin julkaistu muuten kuin kasettiversioina. Vinyyli aiotaan laskea levitykseen kesäkuussa kuluvana vuonna.

Sentencedin musiikin lisäksi nuoren levymerkin julkaisukatalogiin kuuluu yhdysvaltalaisen post-apocalyptic black metallia soittavan Wastelanderin “Wardrive”-nimisen albumin julkaiseminen kesäkuussa 2008. Wastelander on kotoisin Michiganista ja sen soittaman musiikin sopii odottaa vetoavan etenkin Venomin, Amebixin, Abigailin ja Nifelheimin tarjoaman metalliräimeen ystäviin.

Levy-yhtiön perustanut jenkkimuusikko ja journalisti Chris Black kommentoi, että musiikin luominen on hänen koko elämänsä. Sen julkaiseminen faneille on luonnollinen jatke — pitääpähän kiireisenä keikkojen tekemisen välissä. Mies kertoo harkitsevansa myös metallimusiikkiin liittyvän kirjallisuuden julkaisemista levy-yhtiönsä kautta, mutta nyt aluksi tarjotaan Sentencediä ja Wastelanderia. Planet Metalin julkaisemat kiekot eivät tule päätymään trendikkäisiin musiikkipuljuihin, kuten Best Buyn tai iTunesin hyllyille, vaan ne odotetusti päätyvät underground-tason toimijoiden tiskeille.

Planet Metalin MySpace-sivuilta, osoitteesta www.myspace.com/planetmetal, löytyvästä musiikkisoittimesta voi kuunnella 7”-vinyylinä julkaistavan Sentencedin varhaisen demoversion kappaleesta “Amok Run”.

Sentencedin hajottua vuonna syksyllä 2005 bändin laulaja Ville Laihiala ryhtyi vaikuttamaan kokopäiväisesti vuonna 2000 perustamassaan Poisonblackissa. Kyseinen yhtye aikoo julkaista elokuussa kuluvana vuonna uuden albumin, nimeltään “A Dead Heavy Day”. Sentencedin basisti Sami Lopakka toimii KYPCK-nimisessä venäjäksi messuavaa doom metallia soittavassa bändissä.

Sentenced oli:

  • Ville Laihiala (laulu)
  • Miika Tenkula (kitara)
  • Sami Lopakka (kitara)
  • Vesa Ranta (rummut)
  • Sami Kukkohovi (basso)
Tietoa julkaisusta

Metallimusiikki.net:in Petri Ikonen julkaisi tämän artikkelin. Hän on julkaissut tällä sivustolla yhteensä 2370 kirjoitusta. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 168 sanaa ja satut selaamaan juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin , . Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.

Metallismiehelle suositellaan:
  • Hommaile modernisti musiikkia netistä, Aina Musakaupasta.
  • CDON tarjoaa aimo annoksen metallimusiikkia toimitettuna kotiovellekin.
  • Tilaa lukemista, kuten Inferno, Rytmi, Rumba tai Episodi Popmediasta.
  • JoyBootsin katalogista löytyy kotiovelle asti toimitettuna vähän tavanomaista tylymmät maiharit.

Metallimusiikki.net-sivuston tämänhetkinen bändisuosikki on:

Satunnaisesti noin 2370 jutun joukosta poimittu artikkeli:

Sonata Arctica esiintyy Euroopassa.

Kemissä perustettu Sonata Arctica (www.sonataarctica.info) on lähdössä Euroopan-kiertueelle loka-marraskuun ajaksi. Bändi esiintyy kiertueen aikana mm. Ruotsissa, Saksassa, Iso-Britanniassa, Ranskassa, Italiassa ja Itävallassa.

Bändi uutisoi aikaisemmin saaneensa valmiiksi “Paid in Full” -musiikkivideon kuvaustyöt. Kyseinen kappale kuullaan yhtyeen uudella “Unia“-albumilla. Albumi miksattiin Helsingin Finnvoxisssa ja masteroitiin tukholmalaisen Cutting Roomin tiloissa.

Lue kokonaan…


Gootti.net